Fitness Check-up Protokolü nedir?

Fitness Check-up Protokolü ile oluşturulan Fitskor®, şu anda dünyadaki ilk ve tek standartlaştırılmış sağlığa ilişkin fiziksel uygunluk notudur. Amerika ve Avrupa kıtaları ile Türkiye'de patentli Fitskor®, özel Fitness Check-up Protokolü ile sağlığa ilişkin tüm fiziksel uygunluk ölçümlerinizi yaparak sizin FitSkor®’unuzu, detaylı fiziksel uygunluk durumunuzu raporlar.
Rapor sonuçlarınıza göre, size özel, sağlığa ilişkin fiziksel uygunluk düzeltici ve geliştirici egzersiz stratejileri oluşturur.

Generic image
Nasıl Hesaplanır?

Klinik ve davranışsal 22 risk faktörünü değerlendirerek yaşa ve cinsiyete bağlı, kişiye özel risk sınıfı belirler. Sağlığa ilişkin tüm fitness bileşenlerini egzersiz testleri ile değerlendirir ve sağlık etkileri oranında puanlamaya yansıtır. Kişinin bütünsel fiziksel uygunluğunu bilimsel olarak hesaplar ve tek bir not; FitSkor® ile ifade eder.

Generic image
Ne İşe Yarar?

Mevcut durumunu matematiksel olarak görmene, güçlü ve zayıf yanlarını tespit etmene ve asıl ihtiyaçlarını ortaya çıkarmana yarar. Sürdürülebilir değişimi yaratmak için sana özel bir egzersiz planı sunar. FitSkor® kısa ve uzun vadede seni en sağlıklı haline getirecek, hayattaki hedeflerine daha kolay ve hızlı ilerlemeni sağlayacak bir araç.

FitSkor® Nasıl Oluşur?

FitSkor® sağlığa ilişkin tüm fitness bileşen ölçümlerinin bir araya gelmesiyle oluşur.
Kalp Gücü, Kas Gücü (Alt Ekstremite, Üst Ekstremite ve Gövde), Esneklik, Vücut Kompozisyonu.
Her bir bileşenin sağlığınıza katkısı farklı.
Ölçmezsen bilemezsin!

Generic image
Kalp Gücü (maxVO2)

FitSkor®'da kalp gücünüz en büyük dilime sahiptir ve toplam skorunuza katkısı en fazladır. Kilogram başına tüketebildiğiniz oksijen miktarı ile ölçülür. Mevcut sağlık durumunuza göre en uygun FitSkor® protokolü seçilerek, uzman eğitmen eşliğinde uygulanır ve kalp gücü puanı tespit edilir. Egzersiz stratejinizi etkileyecek en önemli fitness bileşenidir.

Generic image
Kas Gücü...

FitSkor®'da Kas Gücü 3 bölgenin puanlarının toplamı ile ifade edilir. Alt Ekstremite, Üst Ekstremite ve Gövde kuvveti, uzman eğitmen eşliğinde egzersiz testleri ile ayrı ayrı ölçülür. Üç bölgenin toplam FitSkor®'a etkisi farklıdır. Kas Gücü FitSkor pastasında 3 ayrı dilimde gösterilmiştir. Kas çalışmalarında hangi bölgeye öncelik tanınması gerektiğine FitSkor® ölçümlerine göre karar verilir.

Generic image
ESNEKLİK

Fiziksel sağlığından çok hayat kaliteni etkileyen esneklik bileşeni Fitskor® ölçümünde rakamsal bir veriye dönüşür ve skorunuzu belirli oranda etkiler. Fitskor algoritması ile egzersiz planlanmasında esnekliğin ne kadar yer alacağı belli olur.

Generic image
VÜCUT YAĞ ORANI

Vücudundaki yağların toplam kütlene oranıdır. Bu oranın idealden yüksek olması kadar düşük olması da çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. MeMap yazılım algoritması, o anki vücut yağ oranını da Fitskor® hesaplamana dahil eder.

Fitskor® tüm sorularına cevap veriyor.

Egzersizde önceliklerin ne olmalı? Kendi yaş grubuna göre hedeflerin ne olmalı? Egzersiz yapmaya başladığından beri ne kadar yol aldın? Yaptığın egzersizler sana ne fayda sağladı?

FitSkor®, egzersizle elde ettiğin fiziksel ve fizyolojik değişimi matematiksel ifade edebilmen ve hangi egzersiz türünün sana ne kadar katkı sağladığını farketmen için tasarlandı.

Vücudunun kontrolünü tamamen elinde tutman artık mümkün. MeMap’in patentli algoritması sayesinde FitSkor®'unu ölçtür, gelişimini rakamlarla takip et.

Fitness seviyeni gösteren bilimsel, objektif skor sistemi

Bildiğin fitness uygulamaları genelde yaptığın aktiviteyi kaydediyor; kaç kilometre koştuğunu, ne kadar kalori yaktığını, nabzının kaç attığını gösteriyor. Ancak tüm bu veriler ne anlama geliyor? Aktivitelerin fitness seviyeni nasıl etkiliyor? FitSkor® tüm bu sorularına cevap verir. Fiziksel durumuna ait 6 farklı bileşen üzerinden bir fitness skoru çıkartır ve bedenine ait tüm verileri detaylarıyla görmeni sağlar.

Sonuç: Sana özel, kişiselleştirilmiş bir egzersiz planı ile etkin çalışma.

MeMap uzun vadeli, sürdürülebilir değişimi yaratmak için hem fiziksel durumunu gösterir, hem de sana özel egzersiz stratejisi yaratır. Ne tür egzersizi, ne sıklıkta ve hangi sürede yapman gerektiğini söyler. Çalışma düzenine ve gündelik hayat ritmine uygun, sana farklı alternatifler sunan özel bir fitness programın olur.

Ölçülebilir Gerçek Sonuçlar

Sonuçlarımız tahmin üstüne değil! Bilimsel araştırma ve kişiye özel gerçek, güncel veriye dayalı.
Ne kadar iyi olduğunu küresel sağlık ve fitness normlarıyla gösteriyoruz.
MeMap’in patentli algoritması 100 yıldan uzun bir süredir egzersiz ve sağlık literatüründe yer alan bilgilerden ve 1890’lardan günümüze dek binlerce denek üzerinde yapılmış araştırma sonuçlarından yola çıkılarak üretildi. Benzersiz bir değerlendirme yöntemiyle tüm verilerini sana özel bir FitSkor®’a dönüştürüyor.

Halk Dilinde FitSkor®

“Sağlığa İlişkin Fitness Bileşenleri” bazen anlaşılmıyor!
Bundan dolayı size hayatınızın içinden bir örnek vererek daha kolay anlamanızı sağlayalım.
Çocuklar gibi okula gittiğinizi farz edin ve 6 farklı dersiniz var.
Matematik, Fen Bilimleri(Fizik, Kimya, Biyoloji), İngilizce ve Güzel Sanatlar.
Her bir dersin yıl sonu bitirme notunuza katkısı farklı.
Aldığınız notlar her dersin katsayısıyla çarpılarak yıl sonu notunuzu oluşturur.
Matematik ve İngilizce dersinin ortalama notunuza aynı katsayıyla etki etmesi mantıklı mı?
Sizin Fiziksel Uygunluk karne notunuz kaç acaba?
Unutmayın kendi notunuzdan sadece öğretmeniniz değil, siz de sorumlusunuz!

100 üstünden 54

Kalp Gücü: 50 ORTALAMA
Alt Ekstremite Gücü: 26 ZAYIF
Üst Ekstremite Gücü: 37 ORTALAMA ALTI
Gövde Dayanıklılık: 77 İYİ
Esneklik: 68 ORTALAMA
Vücut Kompozisyonu: 86 ÇOK İYİ

Ortalama karne notu: 54.8 ORTALAMA

100 üstünden 28

Kalp Gücü: 0 ÇOK ZAYIF
Alt Ekstremite Gücü: 39 ÇOK ZAYIF
Üst Ekstremite Gücü: 57 ORTALAMA
Gövde Dayanıklılık: 50 ORTALAMA
Esneklik: 25 ZAYIF
Vücut Kompozisyonu: 60 ORTALAMA

Ortalama karne notu: 28 ZAYIF

100 üstünden 79

Kalp Gücü: 78 İYİ
Alt Ekstremite Gücü: 85 ÇOK İYİ
Üst Ekstremite Gücü: 49 ORTALAMA ALTI
Gövde Dayanıklılık: 100 MÜKEMMEL
Esneklik: 100 MÜKEMMEL
Vücut Kompozisyonu: 73 ORTALAMA

Ortalama karne notu: 79 İYİ

Randevu al & hemen başla!

MeMap hayattaki hedeflerini yakalamak için senin yanında olmaya hazır.

Randevu Al

FitSkor® Nasıl Çalışır?

FitSkor® ölçümünün amacı size genel fiziksel ve fizyolojik durumunuz hakkında bilgi vermektir.
Ölçüm sonuçları yapmakta olduğunuz egzersizlerin verimliliğini objektif ve sayısal olarak gösterir. Yapmak istediğiniz egzersizler için de bir başlangıç noktası, yol haritası verir. Gelişinizi sadece aynadan değil, rakamlarla da takip edebilirsiniz.
Test sonuçlarınızın sağlıklı olabilmesi için FitSkor® ölçümüne katılmadan Hazırlanma Rehberini okumanız önemli. Eğitmeniniz rehberi okuduğunuzu ve yönlendirmelere uyduğunuzu varsayacaktır!

Rehber

Sağlık Taraması

Risk Sınıfı

Düzenli egzersiz eğlenceli, sağlıklıdır ve birçoğumuz için de güvenlidir. Ancak egzersize başlamadan önce risk faktörlerini belirlemek için mutlaka sağlık taraması yapılmalıdır. Sağlık taraması egzersize başlamadan önce tıbbi değerlendirmeden geçmek zorunda olan kişler saptar. Özel egzersiz reçetesi gerektiren durumları gösterir. Tarama sonucunuz sizin için hangi egzersiz şartlarının uygun olacağını belirler.

Vücut Kompozisyonu Tespiti

FitSkor® ölçümünün yapıldığı merkez veya eğitmene göre uygulanacak vücut kompozisyonu ölçüm yöntemi farklılık gösterebilir. Ancak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, ölçüm sonucu değerlendirilecek veri sadece yağ oranı verisidir. Ancak önce ve sonra karşılaştırması yaparken karşılaştırılan yağ ölçüm verilerinin aynı yöntemle ve eşit şartlar altında yapıldığından emin olun.

Kalp gücü (maxVO2) Tespiti

Kalp gücünün ölçüm protokolü ve yöntemi FitSkor® ölçümünü yaptırdığınız merkeze veya eğitmene göre değişiklik gösterebilir. Kardiovasculer çalışma gerektiren koşu bandı (km/h), bisiklet, kürek, kol ergometresi (Watt), merdiven v.b farklı yönteme uygun ölçüm protokolü uygulanabilir.
Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın sonuçta ölçülen kalp gücü verisi maxVO2 dir. Bu verinin birimi ml/dk/kg' dır. Kilogram başına, bir dakikada kullanabildiğiniz oksijen miktarını gösterir.

Esneklik Tespiti

Günlük yaşantınızı ve hareket kabiliyetinizi en fazla etkileyen bölgelerin esnekliği ölçülür. Esneklik hayat kalitenizi etkiler. Esneklik testinde kullandığımız genel yöntem Otur & Eriş testi arka bacak (hamstring) ve belinizin esnekliğini cm cinsinden değerlendirir. İstenirse Akıllı Fitness Yazılımı ile daha özel esneklik ölçümleri de yapabilir. Yazılım tüm eklemlerinizin goniometre aletiyle ölçülmüş verilerini değerlendirebilir.

Üst Ekstremite Kuvvet Tespiti

FitSkor® ölçümünde kullanılan, üst ekstremite test yöntemleri ve protokolleri çok zengindir. Ölçüm tek bir protokolle yapılabilir. Ancak istenirse birden fazla protokolün bir arada kullanıldığı ölçümler de yapılabilir. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı, ölçüm verilerini değerlendirerek kişinin rölatif kuvvetlerini hesaplar. Algoritma kuvvet ölçümlerini yaş ve cinsiyete göre değerlendirerek FitSkor® üst extremite bileşen puanına dönüştürür.

Gövde Dayanıklılık Tespiti

Gövde kaslarımızın gücü ve dayanıklılığı omurga sağlığımızı yakından ilgilendirir. Genel yaşam kalitemizi önemli şekilde etkiler. Gövde testleri saniye veya tekrar cinsinde dayanıklılık ölçer. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı testlerden elde edilen verileri değerlendirir. Gövde puanları kişinin yaş ve cinsiyetine göre hesaplar ve FitSkor®'a yansıtır.

Alt Ekstremite Kuvvet Tespiti

En fazla güç üreten ve en büyük kas grupları alt ekstremite kaslarımızdır. Bu nedenle FitSkor® ölçüm protokolünün belki de en zorlu, bir o kadar da önemli testidir. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı tekrar ve ağırlık birimi cinsinden elde edilen verileri değerlendirir. Yaş ve cinsiye göre kuvvet hesaplar. Kuvvet verilerini puanlar ve FitSkor®'a yansıtır.

FitSkor® Raporunuz

FitSkor® ölçümünüz tamamlandıktan sonra verileriniz MeMap Eğitmeniniz tarafından MeMap Akıllı Fitness Yazılımına girilir. Sonuçlar hemen hesaplanıp FitSkor®'unuz ve egzersiz stratejiniz görüntülenir. Genel durumunuz ve puanlarınıza göre egzersiz stratejiniz hakkında detaylı bilgi ve raporunuz sizinle paylaşılır. Sürekli çalıştığınız bir eğitmeniniz varsa ve düzenli olarak yeni verilerinizi yazılıma kaydediyorsa, FitSkor®'unuz gerçek zamanlı güncellenir. FitSkor® lisansınız süresince tüm verilerinize MeMap platformundaki profil sayfanızdan da erişebilirsiniz.