PAR-Q & SEN


Düzenli egzersiz keyifli ve sağlıklıdır. Günümüzde giderek daha fazla kişi daha aktif olmaya başladı. Daha aktif olmak çoğunluk için güvenlidir, fakat bazı kişilerin fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Eğer egzersiz yapmaya başlayacaksanız, FitSkor® Ölçümü öncesinde aşağıdaki anketi dürüstçe yanıtlamanız istenecek.

Eğer yaşınız 15 - 69 arasında ise, bu anket bize, sizin egzersize başlamadan önce doktor kontrolüne gerek olup olmadığını söyleyecektir. Eğer yaşınız 69’un üzerinde ise ve daha önce aktif değildiyseniz, egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktora onayına ihtiyacımız olacak.

FitSkor® Ölçümü öncesinde aşağıda gördüğünüz soruların herbirine dürüstçe EVET yada HAYIR olarak işaretlemenizi isteyeceğiz. Dolduracağınız bu anketi ıslak imzanız ile birlikte Akıllı Fitness Yazılım hesabınızda eğitmeniniz saklıyor olacak.

1. Doktorunuz size kalple ilgili bir probleminiz olduğunu ve ancak doktor önerisiyle egzersiz yapmanız gerektiğini hiç söylemiş miydi?

2. Fiziksel aktivite sırasında göğsünüzde ağrı hisseder misiniz?

3. Son bir ay içinde fiziksel aktivite yapmadığınız sırada hiç göğüs ağrınız oldu mu?

4. Baş dönmesi nedeniyle dengenizi kaybeder misiniz veya hiç bilinç kaybınız oldu mu?

5. Fiziksel aktivitenizdeki değişiklik nedeniyle kötüleşebilecek bir kemik ya da eklem (örneğin; sırt, kalça, diz gibi) probleminiz var mı?

6. Şu anda almakta olduğunuz kalp yada tansiyon ilaçlarınız var mı? (örneğin; idrar söktürücü, beta bloker gibi)

7. Fiziksel aktivite yapmamanız için bildiğiniz başka bir neden var mı?

Daha aktif olmayı geciktirme nedenleri:

Eğer soğuk algınlığı ya da ateş nedeniyle kendinizi çok iyi hissetmiyorsanız, daha iyi olana kadar bekleyiniz.

Hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz varsa, aktiviteye başlamadan önce mutlaka doktora danışınız.