FitSkor® Nasıl Çalışır?

FitSkor® ölçümünün amacı size genel fiziksel ve fizyolojik durumunuz hakkında bilgi vermektir.
Ölçüm sonuçları yapmakta olduğunuz egzersizlerin verimliliğini objektif ve sayısal olarak gösterir. Yapmak istediğiniz egzersizler için de bir başlangıç noktası, yol haritası verir. Gelişinizi sadece aynadan değil, rakamlarla da takip edebilirsiniz.
Test sonuçlarınızın sağlıklı olabilmesi için FitSkor® ölçümüne katılmadan Hazırlanma Rehberini okumanız önemli. Eğitmeniniz rehberi okuduğunuzu ve yönlendirmelere uyduğunuzu varsayacaktır!

Rehber

Sağlık Taraması

Risk Sınıfı

Düzenli egzersiz eğlenceli, sağlıklıdır ve birçoğumuz için de güvenlidir. Ancak egzersize başlamadan önce risk faktörlerini belirlemek için mutlaka sağlık taraması yapılmalıdır. Sağlık taraması egzersize başlamadan önce tıbbi değerlendirmeden geçmek zorunda olan kişler saptar. Özel egzersiz reçetesi gerektiren durumları gösterir. Tarama sonucunuz sizin için hangi egzersiz şartlarının uygun olacağını belirler.

Vücut Kompozisyonu Tespiti

FitSkor® ölçümünün yapıldığı merkez veya eğitmene göre uygulanacak vücut kompozisyonu ölçüm yöntemi farklılık gösterebilir. Ancak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, ölçüm sonucu değerlendirilecek veri sadece yağ oranı verisidir. Ancak önce ve sonra karşılaştırması yaparken karşılaştırılan yağ ölçüm verilerinin aynı yöntemle ve eşit şartlar altında yapıldığından emin olun.

Kalp gücü (maxVO2) Tespiti

Kalp gücünün ölçüm protokolü ve yöntemi FitSkor® ölçümünü yaptırdığınız merkeze veya eğitmene göre değişiklik gösterebilir. Kardiovasculer çalışma gerektiren koşu bandı (km/h), bisiklet, kürek, kol ergometresi (Watt), merdiven v.b farklı yönteme uygun ölçüm protokolü uygulanabilir.
Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın sonuçta ölçülen kalp gücü verisi maxVO2 dir. Bu verinin birimi ml/dk/kg' dır. Kilogram başına, bir dakikada kullanabildiğiniz oksijen miktarını gösterir.

Esneklik Tespiti

Günlük yaşantınızı ve hareket kabiliyetinizi en fazla etkileyen bölgelerin esnekliği ölçülür. Esneklik hayat kalitenizi etkiler. Esneklik testinde kullandığımız genel yöntem Otur & Eriş testi arka bacak (hamstring) ve belinizin esnekliğini cm cinsinden değerlendirir. İstenirse Akıllı Fitness Yazılımı ile daha özel esneklik ölçümleri de yapabilir. Yazılım tüm eklemlerinizin goniometre aletiyle ölçülmüş verilerini değerlendirebilir.

Üst Ekstremite Kuvvet Tespiti

FitSkor® ölçümünde kullanılan, üst ekstremite test yöntemleri ve protokolleri çok zengindir. Ölçüm tek bir protokolle yapılabilir. Ancak istenirse birden fazla protokolün bir arada kullanıldığı ölçümler de yapılabilir. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı, ölçüm verilerini değerlendirerek kişinin rölatif kuvvetlerini hesaplar. Algoritma kuvvet ölçümlerini yaş ve cinsiyete göre değerlendirerek FitSkor® üst extremite bileşen puanına dönüştürür.

Gövde Dayanıklılık Tespiti

Gövde kaslarımızın gücü ve dayanıklılığı omurga sağlığımızı yakından ilgilendirir. Genel yaşam kalitemizi önemli şekilde etkiler. Gövde testleri saniye veya tekrar cinsinde dayanıklılık ölçer. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı testlerden elde edilen verileri değerlendirir. Gövde puanları kişinin yaş ve cinsiyetine göre hesaplar ve FitSkor®'a yansıtır.

Alt Ekstremite Kuvvet Tespiti

En fazla güç üreten ve en büyük kas grupları alt ekstremite kaslarımızdır. Bu nedenle FitSkor® ölçüm protokolünün belki de en zorlu, bir o kadar da önemli testidir. MeMap Akıllı Fitness Yazılımı tekrar ve ağırlık birimi cinsinden elde edilen verileri değerlendirir. Yaş ve cinsiye göre kuvvet hesaplar. Kuvvet verilerini puanlar ve FitSkor®'a yansıtır.

FitSkor® Raporunuz

FitSkor® ölçümünüz tamamlandıktan sonra verileriniz MeMap Eğitmeniniz tarafından MeMap Akıllı Fitness Yazılımına girilir. Sonuçlar hemen hesaplanıp FitSkor®'unuz ve egzersiz stratejiniz görüntülenir. Genel durumunuz ve puanlarınıza göre egzersiz stratejiniz hakkında detaylı bilgi ve raporunuz sizinle paylaşılır. Sürekli çalıştığınız bir eğitmeniniz varsa ve düzenli olarak yeni verilerinizi yazılıma kaydediyorsa, FitSkor®'unuz gerçek zamanlı güncellenir. FitSkor® lisansınız süresince tüm verilerinize MeMap platformundaki profil sayfanızdan da erişebilirsiniz.